Sławno 2013


Muzyczna wizytówka Gminy Szczytniki -
Orkiestra Dęta OSP Iwanowice nad Bałtykiem

Orkiestra Dęta OSP Iwanowice pod batutą Marka Kubery 19 maja zaprezentowała się na

„45. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie”, organizowanym przez Sławieński Dom Kultury oraz Orkiestrę Dęta OSP im. ziemi Sławieńskiej. W sobotę 18 maja podczas imprezy „ XVII Bieg Święców” w Sławnie, nasza orkiestra wystąpiła również w programie artystycznym. Festiwal w Sławnie jest najważniejszą imprezą muzyczną dla Orkiestry Dętej OSP Iwanowice. Dzięki miłej współpracy z SDK nasza orkiestra uczestniczyła w tym przedsięwzięciu już szósty raz a w tym roku wspólnie z działającym od zaledwie kilku miesięcy zespołem mażoretek „ISKIERKI” pod kierownictwem Katarzyny Kubery. W tym wyjątkowym widowisku muzycznym udział wzięło 11 orkiestr: Sławno, Iwanowice, Szczecin, Chełmno, Lwówek, Czajków, Płoty, Budzyń, oraz Velký Dechový Orchestr Zuš Letovice – Czechy i Hrvatska Gradska Glazba Stari Grad-Chorwacja. Festiwal był podzielony na dwie części. Kulminacja miała miejsce na pl. Wyszyńskiego, gdzie na sygnał kościelnych dzwonów o godz. 11.00 orkiestry zagrały wspólnie „Sygnał Festiwalu Orkiestr w Sławnie” rozpoczynając w ten sposób pierwszą część festiwalu. Główną atrakcją podczas tej części była „ Show parada” , która polega na zaprezentowaniu się mażoretek w układzie tanecznym do utworu granego przez orkiestrę. Nie zabrakło również orkiestr, które w całości prezentowały się w układzie choreograficznym. Konkurencja ta była oceniana i tym razem jury przyznało nagrodę Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Płoty. Nasze „Iskierki” zatańczyły do utworów „Mercy Mercy” oraz „Gonna Fly Now” i rozpaliły umysły i serca sławieńskiej publiczności dynamicznym tańcem oraz radosnymi dziecięcymi uśmiechami. Bowiem na uwagę zasługuje fakt, iż nasz zespół szczyci się najmłodszymi tancerkami całego festiwalu: 5 lat-Oliwia Szczot oraz 6 lat-Gabriela Pospieszyńska.

Druga część festiwalu rozpoczęła się o godzinie 13.00 w amfitearze SDK, gdzie przez prawie 6 godzin publiczność mogła słuchać wspaniałych utworów w wykonaniu poszczególnych orkiestr. Poziom reprezentowany przez muzyków był bardzo wysoki. Publiczność aktywnie uczestniczyła we wszystkich występach, a pokazy taneczne mażoretek zdobyły rzesze nowych fanów. Dla wszystkich przybyłych przygotowano dodatkowe atrakcje. Podczas gdy na scenie amfiteatru podniośle rozbrzmiewały dęte instrumenty dookoła sceny rozstawione były różnorodne stoiska prezentujące regionalną sztukę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii "45 lat Festiwalu Orkiestr Dętych”. Zwiedzający mogli obejrzeć plakaty, fotografie, puchary, które towarzyszyły Festiwalowi przez 45 lat.

Udział Orkiestry Dętej Osp Iwanowice Gminy Szczytniki w tej imprezie stał się już tradycją. Jest to niepowtarzalna okazja do zorganizowania kilkudniowych warsztatów muzyczno-tanecznych. Sławieński Dom Kultury zapewnia orkiestrze noclegi w oddalonym o 25 km od Sławna Jarosławcu, a wiec nad samym Bałtykiem. Orkiestra po raz czwarty gościła w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu, gdzie rodzinną atmosferę zapewniał Komendant pan Ryszard Sobczak. Jak co roku komendant zorganizował dla orkiestry w niedzielę wieczorem pożegnalne ognisko podczas, którego wszyscy zasiedli w kręgu i wpatrzeni w snop iskier wysłuchali gawędy. Wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała również wypoczynkowi.
Takie wyjazdy budują w orkiestrze niepowtarzalny klimat i są motywacją do wspólnego muzykowania i czerpania radości z pasji.

 

Anna Tylska